Zdielať článok


Facebook Linkedin
Harmonizácia pravidiel AML

Najnovší balík opatrení pre boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu (AML) prináša zvýšenie ochrany, založenie nového úradu na úrovni EÚ, ale aj nové povinnosti pre rozšírený okruh subjektov.

Nové pravidlá v oblasti AML/CTF

Rada EÚ prijala 30. mája 2024 balík nových opatrení pre boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu (z anglického Anti-Money Laundering – AML a Counter-Terrorist Financing – CTF), a to za účelom ochrany občanov a finančného systému EÚ. Okrem smernice o mechanizmoch boja proti praniu špinavých peňazí na vnútroštátnej úrovni, ktorá predstavuje významný krok v oblasti regulácie pravidiel boja proti finančnej trestnej činnosti v Európskej únii (ďalej len ,,smernica“), obsahuje tento balík aj nariadenie, ktorým sa zriaďuje nový Úrad EÚ pre boj proti praniu špinavých peňazí. Ďalej nariadenie o povinnostiach v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí v súkromnom sektore a revíziu nariadenia o prevodoch finančných prostriedkov, prijatého v roku 2023 (ďalej len ,,nariadenie“). Ide o najnovšiu generáciu opatrení v tejto oblasti (prvá smernica o boji proti praniu špinavých peňazí bola prijatá v roku 1991), ktoré reflektujú potrebu adaptácie na nové výzvy a riziká v dynamickom finančnom prostredí.

Smernica nadobudla účinnosť 10. júla 2024 a členské štáty majú tri roky od tohto dátumu na jej transpozíciu do vnútroštátnych právnych poriadkov.

Hlavné zmeny v AML legislatíve:

Dôležitá zmena, ktorú tento balík prináša, je harmonizácia pravidiel naprieč členskými štátmi EÚ. Nové nariadenie prvýkrát úplne harmonizuje pravidlá boja proti praniu špinavých peňazí v celej EÚ, v dôsledku čoho nebudú môcť podvodníci využívať rozdiely v platných normách medzi jednotlivými štátmi. Nové nariadenie taktiež prispeje k efektívnejšiemu presadzovaniu a uplatňovaniu existujúcich, či novozavedených pravidiel AML/CTF.

Nové nariadenie rozširuje zoznam povinných subjektov, ktorých sa budú pravidlá AML/CTF týkať. Okrem úverových, finančných inštitúcií a určených nefinančných podnikov a povolaní (napr. právnikov a účtovníkov), sa budú nové pravidlá týkať aj odvetvia kryptomien (poskytovatelia takýchto služieb budú musieť overiť skutočnosti o svojich zákazníkoch a prípadné podozrenia oznámiť finančnej spravodajskej jednotke), ale aj obchodníkov s luxusným tovarom (ako napríklad zlatníkov, predajcov luxusných áut, či obchodníkov s umením), profesionálnych futbalových klubov a športových agentov.

Zmeny sa dotknú aj platieb v hotovosti. Po novom sa na ne bude vzťahovať maximálny limit vo výške 10 000 € pre celú EÚ (na Slovensku aktuálne platí pre právnické aj fyzické osoby limit 15 000€, ako vyplýva zo zákona č. 394/2012 Z. z.). Navyše majú členské štáty možnosť v prípade potreby zaviesť ešte nižší maximálny limit.

Nová smernica tiež zlepší organizáciu systémov boja proti praniu špinavých peňazí v jednotlivých členských štátoch. Obsahuje ustanovenia, ktoré sa majú transponovať do vnútroštátneho práva, ako sú pravidlá týkajúce sa registrov skutočného vlastníctva, vnútroštátnych orgánov dohľadu a povinností jednotiek FIU (finančné spravodajské jednotky).

Neopomenuteľnou novinkou, ktorú tento balík opatrení prináša, je vytvorenie a sprístupnenie centralizovaných registrov skutočných vlastníkov pre verejnosť a príslušné orgány. Skutočné vlastníctvo sa vzťahuje na osoby, ktoré skutočne ovládajú právny subjekt alebo požívajú výhody jeho vlastníctva, pričom vlastnícke právo je vedené na meno inej osoby. Nové pravidlá objasňujú postupy pre viacvrstvové vlastnícke a kontrolné štruktúry s cieľom zabrániť skrývaniu sa za viacerými vrstvami vlastníctva spoločností. Ďalej sa stanovuje hranica 25 % vlastníctva, alebo kontroly spoločnosti  pre určenie skutočného vlastníctva. Tiež prináša ustanovenia o ochrane údajov a uchovávaní záznamov s cieľom uľahčiť a zrýchliť prácu príslušných orgánov. V tejto súvislosti vznikne povinnosť pre právnické osoby a trustové fondy pravidelne aktualizovať informácie o skutočných vlastníkoch.

Prijatím smernice sa zjednodušuje aj prístup k bankovým údajom, keďže smernica  o boji proti praniu špinavých peňazí stanovuje, že členské štáty EÚ sprístupnia informácie z centralizovaných registrov bankových účtov prostredníctvom jednotného prístupového miesta. Táto smernica zabezpečí, aby mali prístup k týmto registrom aj vnútroštátne orgány presadzovania práva.

Úrad pre boj proti praniu špinavých peňazí

Nariadením Rady EÚ z 30. mája 2024 sa zriaďuje nový európsky Úrad pre boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu (AMLA). Tento úrad má za cieľ zlepšiť dohľad nad bojom proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu vo všetkých členských krajinách EÚ a podporiť spoluprácu medzi finančnými spravodajskými jednotkami (FIU).  AMLA bude sídliť vo Frankfurte a svoju činnosť začne v polovici roka 2025.

Úlohou AMLA bude najmä vytvoriť integrovaný mechanizmus spolupráce s orgánmi dohľadu v členských štátoch a takto kontrolovať plnenie povinností, ktoré vyplývajú rozšírenému okruhu povinných subjektov.

V neposlednom rade bude mať úrad AMLA právomoci ukladať peňažné sankcie v prípadoch závažného, systematického alebo opakovaného porušenia priamo uplatniteľných požiadaviek.

Transpozícia smernice do slovenského právneho poriadku

Smernica bude do slovenského právneho poriadku implementovaná prostredníctvom zákona č. 296/2024, ktorou sa mení zákon č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu. Predbežný termín ukončenia medzirezortného pripomienkového konania bol 10. júl 2024 a účinnosť tejto novely sa predpokladá od 1. decembra, respektíve 30. decembra 2024.

Potrebujete vedieť viac o nových pravidlách AML/CTF?

Kontaktujte nás
Kategórie:

Novinky


Publikované:

6. augusta 2024

Súvisiace články