Zdielať článok


Facebook Linkedin
Zástupca vlastníkov bytov

Dobrý deň, bývam v bytovom dome v ktorom je 80 bytov vo vlastníctve bývajúcich osôb. Na schôdzi vlastníkov bol zvolený zástupca vlastníkov bytov, a to bez toho, aby mu bola určená jeho pracovná náplň. Zároveň mu bola odsúhlasená peňažná odmena. Má správca právo požadovať od vlastníkov odmenu pre zvoleného zástupcu? Má zvolený zástupca vlastníkov právo vymáhať túto odmenu i v prípade, ak mu nebola určená jasná pracovná náplň? Čo je v tomto prípade jeho pracovnou činnosťou? Čitateľ Ján.

Vážený čitateľ, nakoľko zákon nestanovuje povinnosť vlastníkov bytov a nebytových priestorov zvoliť si zástupcu, je výlučne na vôli týchto vlastníkov, či sa rozhodnú zvoliť si hlasovaním na schôdzi vlastníkov svojho zástupcu. V prípade, ak k zvoleniu zástupcu vlastníkov dôjde, riadia sa jeho práva a povinnosti zákonom o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Pracovnú náplň zvoleného zástupcu tak upravuje samotný zákon a nie je preto nevyhnutné, aby bola spolu so zvolením zástupcu vlastníkov schválená i jeho pracovná činnosť.
Hlavnou úlohou zástupcu vlastníkov bytov je realizácia styku vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom. Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu, o dôležitých otázkach prevádzky domu a je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov, a to v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov však nie je oprávnený rozhodovať za vlastníkov o veciach, o ktorých môžu rozhodovať hlasovaním len samotní vlastníci.
Zástupca vlastníkov má teda len „komunikačné a informatívne oprávnenia“. Môže napríklad doručovať oznámenie o termíne schôdze, robiť ankety či spisovať stavy meračov. Ďalej môže v zmysle zákona kontrolovať písomné splnomocnenie vystavené vlastníkom splnomocnencovi na zastupovanie pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov alebo vyhlásiť písomné hlasovanie v bytovom dome.
Odmenu zástupcu vlastníkov za vykonávanie jeho činnosti zákon výslovne neupravuje. Vlastníci však môžu určiť zástupcovi vlastníkov odmenu, a to hlasovaním na chôdzi. V tomto prípade by mal byť súčasne odhlasovaný i spôsob úhrady tejto odmeny. Ak bola zástupcovi vlastníkov na riadne zvolanej schôdzi prostredníctvom hlasovania určená odmena, má zástupca na určenú odmenu právo a toto právo si môže v prípade neuhradenia odmeny vymáhať i na príslušnom súde.
Ak ako prehlasovaný vlastník s určením zástupcu vlastníkov nesúhlasíte, prípadne nesúhlasíte s určením odmeny za výkon jeho činnosti, máte právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak toto právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od tohto hlasovania. V opačnom prípade jeho právo zaniká a rozhodnutím vlastníkov týkajúcim sa zvoleného zástupcu je viazaný.

Súvisiace články