Zanedbanie zdravotnej starostlivosti a možnosti jej odškodnenia. Ako postupovať v prípade zanedbania? Aké vznikajú nároky?
Zanedbanie zdravotnej starostlivosti – prenos ochorenia
Od čitateľa sme dostali otázku, ako postupovať v konkrétnom prípade:
Dobrý deň,
bol som dlhoročným darcom krvi, minulý rok mi pred kontrolným odberom diagnostikovali vírusovú hepatitídu typu C. Mám dôkaz o tom, že k môjmu nakazeniu došlo práve pri jednom z odberov krvi ihlou injekčnej nesterilnej striekačky v nemocnici. Môj zdravotný stav sa začal rapídne zhoršovať s prognózou ďalšej progresie zdravotných problémov, PN som už takmer rok. Premýšľam, či mám nejakú šancu na úspech v súdnom konaní a od koho môžem žalovať. Ďakujem za odpoveď. Váš čitateľ Anton.
Ako postupovať?
Vážený čitateľ,
náš občiansky zákonník upravuje ustanovenie pojednávajúce o prípade osobitnej zodpovednosti za škodu, podľa ktorého každý zodpovedá za škodu spôsobenú okolnosťami, ktoré majú pôvod v povahe prístroja alebo inej veci, ktoré boli použité pri plnení záväzku. Pôsobnosť tohto ustanovenia je rozšírená do špecifických oblastí poskytovania služieb, pričom sa v praxi najčastejšie týka poskytovania služieb zdravotníckymi zariadeniami.
Okolnosťami majúcimi pôvod v povahe prístroja alebo inej veci, sú napr. okolnosti, ktoré vyplývajú z chybnosti prístroja (napr. injekčnej striekačky, röntgenového prístroja, lieku a pod.), pričom nie je rozhodujúce, či ide o vadnosť vyskytujúcu sa ojedinele, opakovane alebo pravidelne Zodpovednosť je daná vtedy, prístroj, vec alebo látka vyvolali účinky, ku ktorým všeobecne nedochádza, ale kde boli dané na vyvolanie účinkov iné špecifické podmienky.
Ak teda k ochoreniu pacienta došlo napríklad v dôsledku použitia nesterilnej injekčnej ihly pri liečebnom zákroku, ide o objektívnu zodpovednosť zdravotníckeho zariadenia za škodu tým spôsobenú pacientovi na zdraví. Zdôrazňujem, že táto zodpovednosť má povahu objektívnej zodpovednosti bez možnosti liberácie, tzn. oslobodenia sa zo zodpovednosti, preto hovoríme o absolútnej objektívnej zodpovednosti. Uvedené znamená, že zodpovedný subjekt (zdravotnícke zariadenie) sa tejto zodpovednosti nemôže zbaviť s poukazom na to, že urobil všetko, čo bolo v jeho silách, aby škode zabránil, ani tvrdením, že by ku škode došlo aj inak.
Z obsahu Vašej otázky neviem určiť akým dôkazom disponujete (vyjadrenie lekára, stanovisko úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, znalecký posudok z odboru zdravotníctva, atď), avšak upozorňujem Vás, že nepostačuje mať k dispozícii dôkaz o tom, že bola použitá ihla injekčnej striekačky a že s použitím nesterilnej ihly je spojené vysoké riziko prenosu hepatitídy. Je nevyhnutné mať dôkaz o tom, že ihla bola vo Vašom prípade nesterilná a práve pre uvedené riziko možno určiť príčinnú súvislosť medzi použitím nesterilného nástroja a Vaším vírusovým ochorením. Z uvedeného vyplýva, že príčinná súvislosť môže byť daná len vtedy, ak sú všeobecné rizikové vlastnosti použitého prístroja alebo inej veci v konkrétnom prípade skutočne aj preukázané.
Súdne konanie pri prenose ochorenia
V súdnom konaní proti zdravotníckemu zariadeniu, v ktorom došlo k prenosu infekčného ochorenia nesterilnej striekačky bude potrebné preukázať, že zodpovednosť vznikla za splnenia predpokladov, že škoda bola spôsobená v rámci záväzkového vzťahu, na základe ktorého došlo k plneniu, pri ktorom bola použitá nesterilná injekčná striekačka; že vznikla škodová udalosť, ktorá má svoj pôvod v povahe zdravotníckej pomôcky, ktorá bola použitá na plnenie záväzku; že vznikla škoda a jestvuje tu príčinná súvislosť.
V súdnom konaní vás zastúpia naši špecializovaní pracovníci – právnici a advokáti. Advokátska kancelária má pobočky v Trnave, Bratislave, Žiline a Banskej Bystrici.