Zdielať článok


Facebook Linkedin
Verejné zhromaždenie

Dobrý deň,
chceli by sme zorganizovať zhromaždenie na verejnom priestranstve v obci. Podľa mojich informácií nie je nutný predchádzajúci súhlas obce. Chcel by som sa poradiť, či v zmysle zákona nie je potrebné urobiť iné úkony alebo oznámenia obci a či môže obec zhromaždenie zakázať alebo rozpustiť. Ďakujem, Jozef.

Vážený čitateľ,
Ako ste uviedli vo Vašej otázke, na zhromaždenie nie je potrebné predchádzajúce povolenie štátneho orgánu. Zhromaždenia sa ale musia oznamovať obci. Výnimkou z oznamovacej povinnosti sú zhromaždenia konané v obydliach občanov, iba s menovite pozvanými osobami v uzavretých priestoroch, zhromaždenia usporadúvané právnickými osobami pre ich členov alebo zamestnancov, prístupné iba týmto a menovite pozvaným hosťom a tiež zhromaždenia usporadúvané cirkvami alebo náboženskými spoločnosťami.

Pokiaľ sa nejedná o vyššie uvedené zhromaždenie, na ktoré sa nevzťahuje oznamovacia povinnosť, zvolávateľ zhromaždenia je povinný zhromaždenie písomne alebo osobne v pracovný deň (v dobe medzi 8 a 15 hod.) oznámiť obci, tak, aby obec oznámenie dostala aspoň 5 dní vopred, najskôr však 6 mesiacov predo dňom jeho konania. Oznámenie musí obsahovať účel zhromaždenia, deň a miesto jeho konania a čas začatia, v prípade zhromaždenia na verejnom priestranstve aj predpokladaný čas jeho ukončenia. Ďalej musí oznámenie obsahovať predpokladaný počet účastníkov zhromaždenia, počet usporiadateľov a spôsob ich označenia, meno, priezvisko, rodné číslo a bydlisko zvolávateľa. Pokiaľ ide o pouličný sprievod, v oznámení sa musí uviesť aj východiskové miesto, cesta a miesto ukončenia.

Zo zákona môže obec navrhnúť, aby sa s ohľadom na verejný poriadok alebo miestne podmienky, konalo zhromaždenie na inom mieste alebo v iný čas. Obec môže zhromaždenie zakázať iba zo zákonom stanovených dôvodov, a to: ak by zhromaždenie smerovalo k výzve na popieranie alebo obmedzovanie osobných, politických alebo iných práv občanov pre ich národnosť, pohlavie rasu, pôvod, politické alebo iné zmýšľanie, náboženské vyznanie a sociálne postavenie alebo k roznecovaniu nenávisti a neznášanlivosti z týchto dôvodov, k násiliu, porušovaniu ústavy a zákonov. Rovnako môže obec zakázať zhromaždenie aj pokiaľ by sa malo konať na mieste ohrozujúcom zdravie účastníkov, ak sa má na rovnakom mieste a v rovnaký čas konať skôr oznámené zhromaždenie alebo verejné kultúrne alebo športové podujatie, v týchto prípadoch však obec môže zhromaždenie zakázať iba pokiaľ navrhla zvolávateľovi iné miesto alebo čas a zvolávateľ odmietol. O zákaze zhromaždenia rozhodne obed najneskôr do troch dní od okamihu doručenia oznámenia. Proti takémuto rozhodnutiu možno podať opravný prostriedok na súde do 15 dní od jeho doručenia.

Oznámené zhromaždenie, ktoré nebolo zakázané možno rozpustiť, ak sa podstatne odchýlilo od oznámeného účelu a existujú tu okolnosti, ktoré by odôvodnili jeho zákaz, tiež ak sa koná vo večerných hodinách a pokračuje po určenom čase ukončenia. Proti rozpusteniu zhromaždenia môže zvolávateľ alebo účastník do 15 dní podať na súde námietky.

Kategórie:

Právna poradňa , Verejné právo


Tagy:

ústavné právo , verejné právo


Publikované:

21. júla 2015

Súvisiace články